Vši

Co dělat, když má dítě vši

Pokud máte pocit, že se poslední dobou začíná nějak moc mluvit a psát o vších, je to opravdu tak. Podle informací hygieniků právě vrcholí cca desetiletá vlna epidemie vší neboli pedikulózy, což sebou kromě zvýšeného rizika nákazy nese i další nepříjemný problém, kterým je jejich rezistence na dosavadní přípravky na odstranění vší. Tyto malé kousavé potvůrky si totiž během každého 10 - 15 letého cyklu dokážou genetickými mutacemi vybudovat odolnost na rozličné insekticidy a další léčiva, díky čemuž se dokáží neuvěřitelně šířit a odolávat snahám o vyhubení. Stojíme tedy na prahu dalšího cyklu, kdy je potřeba jejich likvidaci věnovat větší pozornost. Tvoreček, který je člověkem doslova přitahován zřejmě už od vzniku našeho druhu a "věrně" nás doprovází skrze staletí, je v současné době zastoupen zejména druhem Pediculus capitis, tedy vší dětskou, která se specializuje na pobyt v lidských vlasech. Obávaným přenašečem infekcí byla v dřívějších časech ještě Veš šatní, která je ovšem nyní naštěstí velmi vzácná.

Netrápí pouze děti

Veš dětská ovšem neparazituje pouze na dětech, jak by se dalo odvozovat z jejího názvu. Pokud nejste výrazně nakrátko nebo dokonce holohlaví, vás může "navštívit" klidně i v seniorském věku. Uhnízdí se v udržované barvené hřívě čistotné mladé manažerky stejně jako ve vlasech u starostlivé babičky, která se pomazlila s vnoučkem. Odborníci se shodují na tom, že zavšivení rozhodně není žádným znakem nedostatečné hygieny v té které rodině, i když je samozřejmě pravda, že lidé, kteří mají problémy s hygienou, mohou být dlouhodobým zdrojem a trvalým přenašečem.

Z hlavičky na hlavičku aneb pozor na selfie

V souvislosti s výskytem vší se vždy zdůrazňuje, že přenos z jednoho člověka na druhého je pouze přímým kontaktem dvou hlav. Vši neskáčou jako blechy, ani nemají křídla. Známé jsou samozřejmě situace, kdy si vychytralé děti předávají vši v krabičce od sirek, aby pak nemusely do školy, ale reálně je veš přitahována přirozeným elektrostatickým nábojem vlasů a i při letmém dotyku se zachytí a přeleze. Bohatě stačí jedna dospělá samička, která naklade čerstvé hnidy a je zaděláno na problém.

Až komicky nám pak může znít zpráva ruské hygienické služby, která varovala před epidemií vší, šířenou milovníky selfie, vytvářených pomocí mobilů. Selfie se v Rusku (a nejen tam) stala obrovskými hitem, přičemž při vzniku těchto společných autoportrétů dvou a více lidí se tradičně dávají hlavy k sobě před mobilem, drženým v natažené ruce. To je pak ideální moment pro šíření těchto cizopasníků. Faktem zůstává, že právě mezi dětmi a mládeží jsou "selfíčka" oblíbenou zábavou i u nás.

Stud a únava

Největším problémem pacientů naštěstí není, jak jsme již zmínili, nebezpečí nějaké infekce. Zejména děti velmi trápí psychologické a sociální dopady, související s nuceným odloučením od ostatních dětí, a pocitem studu a provinění. To vyplývá z většinově neodůvodněných poznámek a předsudků ostatních dětí i rodičů o nedostatečné hygieně nakaženého a celé jeho rodiny, a to především u těch dětí, které jsou ve třídě označeny jako zdroj zavšivení. Dalším výrazným problémem je svědění, způsobené sáním krve těmito parazity. Ti totiž vypouští do ranky svědivou látku, která zamezuje srážení krve a umožňuje lepší sání. Díky tomu se pacienti stále drbou (dokonce si mohou rozdrásat pokožku do krve a zanést nějakou infekci) a také špatně spí, což způsobuje únavu a má negativní vliv na psychiku.

Drží se jako veš v kožichu

Známé rčení o vši v kožichu je zde na místě. Mimo to, že vešky úporně svírají vlas, na kterém žijí, dokáží přežít celý den bez potravy například na polštáři, čepici nebo hřebenu. Ve vaně je také neutopíte. Při jejich likvidaci tak musíte myslet nejen na napadenou hlavu, ale také na desinfekci věcí souvisejících, tedy ložního prádla, oblečení a podobně. To je nejlepší hodit do pračky a prát nejméně na 60 stupňů. U malých dětí nezapomeňte například i na autosedačku!

Na samotné vši odborníci doporučují kombinaci poctivé ruční práce a odvšivovacích přípravků. Pokud přinese vši ze školy kluk, je ideální vzít ho hodně nakrátko, což by neměl být většinou problém. Malé slečny jsou ale na své vlásky mnohem víc háklivé, takže zde přichází na řadu známý hřeben všiváček, který si mnozí z nás pamatují z dob svého vlastního dětství v minulém století.

Při této zdlouhavé činnosti je nejlepší vyčesávat vlasy nad bílým papírem či ubrusem, aby byly vyčesaní paraziti dobře vidět. Nesmíte zapomenout ani na hnidy, ze kterých by se vylíhla další hladová generace. Špatně se hledají, takže při pátrání po nich pomůže i lupa. Hnidy bývají zachycené pevným přírodním lepidlem nízko nad pokožkou.

Existuje účinná chemie?

Přípravky proti vším najdete v každé lékárně a internet je plný zaručených nápadů, jak na vši. Lít si na hlavu petrolej opravdu není dobrý nápad, a proto je lepší poradit se s lékárníkem. Již bylo řečeno, že vši se vždy v cca 10 - 15 letém cyklu dokáží genetickou modifikací vypořádat s rozličnými insekticidy a dalšími látkami, které se proti nim používají a vytváří si solidní imunitu. Právě nyní se nacházíme na vrcholu této vlny a dlouholeté osvědčené přípravky podle dětských lékařů a hygieniků selhávají. Doslova jako na zavolanou tak nyní přichází na náš trh nový šampón zn. Elimax, která do 15 minut vši a hnidy účinně zničí, a navíc neobsahuje žádné insekticidy. A to není jeho jediná přednost.

Prevence, která funguje

Ještě do nedávna by vám každý odborník řekl, že účinná prevence proti vším neexistuje. Nyní již však již toto pravidlo neplatí. Bylo totiž vědecky prokázáno, že Elimax proti vším lidské vlasy i preventivně chrání. A to díky revoluční technologii LPFTM, což je kombinace akrylopolymeru a sezamového oleje. Ta neutralizuje statický náboj lidských vlasů, což zabraňuje vším k přenosu z jedné hlavy na druhou. Pokud tedy víte, že například ve třídě vašeho dítěte začaly řádit vši, můžete začít preventivně chránit vlasy svého potomka i pomocí vlasové vody stejné značky.

Nic netajit

Pokud jako zodpovědný rodič zjistíte, že má vaše dítě vši, je opravdu nutné informovat školku, školu a případně zájmové kroužky, do kterých vaše dítě chodí. Tajit tuto skutečnost se opravdu nevyplácí. Aby byla nákaza bezpečně zažehnána, musí být vši a hnidy zlikvidovány u všech dětí (a samozřejmě dalších členů rodiny). Dítě nakažené pedikulózou samozřejmě nesmí chodit do školy a po odstranění vší je třeba hlavu kontrolovat ještě nejméně tři týdny.

Texty převzaty: www.detskylekar.cz (sekce pro rodiče)    

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky